Reklama

Papież do Kurii: koniec żartów

Papież do Kurii: koniec żartów

27.12.2014
Czyta się kilka minut
Wydawało się, że Franciszek przyzwyczaił już świat do działań niekonwencjonalnych. Publiczna krytyka Kurii Rzymskiej jednak zaskoczyła wszystkich.
Spotkanie Franciszka z pracownikami Kurii Rzymskiej, 22 grudnia 2014 r. Fot. Andreas Solaro / EPA / PAP
P

Papież jest chyba jedynym przywódcą, który przed kamerami potrafi długo i precyzyjnie wymieniać wady swoich najbliższych współpracowników. Takiego obrotu sprawy szefowie watykańskich dykasterii zapewne się nie spodziewali. Dotychczas przedświąteczne spotkanie z pracownikami Kurii papieże wykorzystywali do podsumowania roku: przemówienia te miały swoją rangę, gdyż ukazywały, z jakiej perspektywy papież patrzy na Kościół. W 2012 r. głośnym echem odbiła się np. krytyka filozofii gender promującej rewolucję antropologiczną – groźną dla kultury, jak przekonywał swoich najbliższych współpracowników Benedykt XVI.

Już rok temu Franciszek swoje przemówienie poświęcił Kurii Rzymskiej, jednak ton tamtego przemówienia był ciepły i świąteczny. „Podczas tych moich pierwszych Świąt Bożego Narodzenia jako Biskup Rzymu odczuwam potrzebę, by powiedzieć wielkie »dziękuję« wam, zarówno...

3593

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]