Reklama

Państwo Islamskie wciąż walczy

Państwo Islamskie wciąż walczy

z z Rakki i Ajn Isy (Syria)
22.07.2019
Czyta się kilka minut
Po utracie swego kalifatu dżihadyści zaczęli działania dywersyjne. Sieją chaos w północno-wschodniej Syrii i dają sygnał, że Państwo Islamskie nie jest przeszłością.
W ruinach miasta Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii. MARK CONDREN / THE IRISH INDEPENDENT / EYEVINE / EAST NEWS
A

Aram Rakka wraz ze swoimi towarzyszami broni stał na dachu budynku przy jednym z posterunków. Chronili małą miejscowość we wschodniej Syrii, której nazwy już nie pamięta. Podobnie jak dokładnej daty. Mówi, że gdy jest się na froncie, dni i godziny zlewają się w jedno i niemiłosiernie ciągną.

Z tamtej sekwencji zdarzeń najbardziej wbił mu się w pamięć moment, gdy kobieta z dzieckiem na rękach wysadziła się w powietrze tuż przed jego nosem. Obok niej szła jeszcze jedna. Obie były zasłonięte od stóp do głów czarnymi szatami.

Ubiór nie wzbudził podejrzeń ludzi na posterunku. Prowincja Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii – gdzie wtedy stacjonował on, 25-letni bojownik Syryjskich Sił Demokratycznych o pseudonimie Aram Rakka – od lat słynęła z konserwatyzmu mieszkańców, niemal wyłącznie sunnitów. Ponadto to na tych ­terytoriach, po wybuchu syryjskiej wojny domowej w 2011 r.,...

14118

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]