Reklama

Ładowanie...

Pan Klata w kosmosie

25.01.2006
Czyta się kilka minut
Ten, kto się spodziewał, że Jan Klata wykorzysta powieść Philipa K. Dicka do krwawej rozprawy z naszą społeczno-polityczną rzeczywistością, dozna rozczarowania. W jego spektaklu pojawiają się co prawda aluzje, są one jednak subtelne i wyciszone.
"

"Trzy stygmaty Palmera Eldritcha" to w pierwszym rzędzie przewrotna teatralna zabawa. Czego tu nie ma: projekcje, animacje, podświetlany podest, ogłuszająca muzyka, a nawet lasery. Pokazany w książce Dicka świat przyszłości Klata przekłada na scenę z rozbrajającą naiwnością dziecka, dla którego przyszłość oznacza mnóstwo kolorowych świateł i najprzeróżniejszych niesamowitości. Zresztą spektakl wiele zawdzięcza produkcjom typu "Pan Kleks w kosmosie" czy "Przybysze z Matplanety": mamy tu ten sam rodzaj kiczu i uroczej bezradności.

Klata odwołuje się do tej estetyki w sposób świadomy i przewrotny. No bo jakże pokazać na scenie trans towarzyszący jasnowidzeniu? - ano najlepiej kazać aktorom potrząsać głowami, jakby ich prąd raził. Miejscami oko puszczane do widza jest aż nazbyt wyraźnie, np. kiedy w środku, skądinąd przerażającej sceny halucynacji z nadscenia...

9445

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]