Reklama

Ostatni papieros Sophie Scholl

Ostatni papieros Sophie Scholl

16.01.2006
Czyta się kilka minut
"Sophie Scholl, film o ludziach, którzy podczas II wojny światowej toczyli w Niemczech nierówną walkę z systemem, opowiada historię na wskroś współczesną, która nam, a nie uczestnikom tamtych wydarzeń, zadaje najważniejsze pytania.
Fabian Hinrichs (Hans Scholl) i Julia Jentsch (Sophie)
W

W głośnym, choć etycznie wątpliwym filmie "Upadek" Olivera Hirschbiegla sekretarka Hitlera Traudl Junge wspomina, jak po wojnie, przechodząc monachijską ulicą, natknęła się na tablicę upamiętniającą męczeńską śmierć 21-letniej studentki Sophie Scholl. W 1943 roku obie dziewczyny, Junge i Scholl były rówieśnicami. Kiedy Sophie, działaczkę podziemnej grupy Biała Róża, stracono, Traudl właśnie zaczynała pracę dla Führera. Po latach, już jako staruszka, opowiada o zdziwieniu i wstydzie, jakiego doświadczyła wtedy przed tablicą.

Dla Niemców to dwie biografie symboliczne. Pierwsza, buntując się przeciwko nazistowskiej ideologii, złożyła w ofierze swoje życie. Druga twierdzi, że nie miała pojęcia, komu i czemu tak naprawdę służy. Czy niewiedza może nas rozgrzeszyć? Jak to się dzieje, że wybieramy zaangażowanie albo obojętność i że wybory te odmieniają nasze życie aż...

8619

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]