Reklama

Epoka jest polityczna

Epoka jest polityczna

06.03.2005
Czyta się kilka minut
Po obejrzeniu filmów pokazanych na 55. festiwalu w Berlinie trzeba, chcąc nie chcąc, powtórzyć za Szymborską: Jesteśmy dziećmi epoki, epoka jest polityczna. Znowu polityczna.
Kadr z filmu "U-Carmen eKhayelitsha" Marka Dornforda-Maya
P

Porzućcie wszelką nadzieję wy, którzy sądzicie, że historia się skończyła. Historia - przynajmniej jeśli postrzegać ją jako wieczny powrót konfliktów na tle rasowym, etnicznym, religijnym, obyczajowym itd. - trzyma się świetnie. I nic nie wskazuje na to, by jej koło miało się zatrzymać. Przeciwnie, kręci się coraz szybciej, ale rzadko, coraz rzadziej staje się siłą napędową rozwoju, wolności, demokracji. Cywilizacje przeżywają regres, świat cofa się w mroki uprzedzeń i nienawiści.

Berlinale od początku było imprezą zaangażowaną. Miejsce zobowiązuje. Tutaj Wschód demonstracyjnie obrażał się na Zachód, a schludni mieszczanie gorszyli się widokiem lewaków na ekranie i na widowni. Mur zniknął, anarchiści są teraz nieodłącznym elementem berlińskiego pejzażu, a życie festiwalowe przeniosło się z okolic niesławnego Dworca ZOO do wyniosłych budowli odrodzonego po...

13040

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]