Reklama

Opowieści cygańskiego taboru

Opowieści cygańskiego taboru

09.10.2007
Czyta się kilka minut
P

Przyjechali z indyjskiego Radżastanu, z Andaluzji, Macedonii, Rumunii. W swoich krajach zawsze wyróżniali się kolorem skóry i nierzadko doświadczyli poniżenia. Połączyła ich muzyka, którą uprawiają od pokoleń. A także podobny temperament i poczucie tożsamości. Wielu nie umie nawet czytać nut, ale od początku wiemy, że mamy do czynienia z prawdziwymi artystami.

Zjechali do USA, by zrealizować swoją utopię - wspólną trasę koncertową pod nazwą "Gypsy Caravan". Film jest dokumentalnym zapisem tego niezwykłego tournée. W Nowym Jorku już na dwa miesiące przed koncertem zabrakło biletów. "I kto tu jest Cyganem?" - żartują bohaterowie filmu na wieść o niecnej działalności nowojorskich "koników".

Film Jasmine Dellal jest nie tylko reportażem muzycznym, ale także refleksją na temat krzywdzących stereotypów i podziałów we współczesnym świecie. Krzepcy...

3398

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]