Reklama

Operacja Kronos

Operacja Kronos

13.05.2013
Czyta się kilka minut
Póki istniał tylko w legendzie, tajny dziennik pobudzał ciekawość i skłaniał do fantastycznych domysłów. Wydawca i „wtajemniczeni” dziennikarze sprzedawali nam go jako sensację stulecia. Okazało się, że jest literackim kuriozum.
Witold Gombrowicz Fot. SIPA PRESS / EAST NEWS
S

Swoje dzieło – zbiór opowiadań, trzy dramaty, cztery powieści oraz dziennik – Gombrowicz skomponował jako całość, kompletną i konsekwentną. Można do niego się przedostać wieloma wejściami, bo, jak zauważył Michał Paweł Markowski, „z każdego, niemal na chybił trafił wybranego miejsca widać całego Gombrowicza, zgodnie z zasadą ścisłej odpowiedniości części i całości”.
Po śmierci pisarza, za sprawą kolejnych odkryć i znalezisk, ten zwarty i przejrzysty świat tekstowy począł wzbogacać się o nowe pozycje. Udowodniono, że „Rozmowy z Dominique de Roux” w istocie rozmowami nie są, gdyż cały tekst Gombrowicz napisał sam – tym samym jego bibliografia wzbogaciła się o nową pozycję, czyli „Testament”. Zebrano i ogłoszono teksty rozproszone – opowiadania, recenzje, reportaże, wywiady i polemiki. Opracowano kilka tomów korespondencji – z przyjaciółmi i wydawcami, z rodziną. Dwakroć doszło do...

16945

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]