Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Mieszczaństwo kontratakuje

Mieszczaństwo kontratakuje

10.06.2013
Czyta się kilka minut
Podniecanie się życiem pisarza jest możliwe tylko dlatego, że życie umieszcza się poza dziełem, w niedostępnej sferze, która fascynuje dlatego tylko, że własne życie traktuje się jako nieciekawe i nieistotne.
Witold Gombrowicz, Vence koło Nicei, 1965 r. Fot. Bohdan Paczowski / MUZEUM LITERATURY / EAST NEWS
N

Największe wydarzenie literackie XXI wieku”, krzyczą plakaty Wydawnictwa Literackiego. Nieprawda, to tylko „hucpa i humbug” – odpowiada „Tygodnik Powszechny”. W „tajnym dzienniku” Witold Gombrowicz miał ostatecznie, i na dodatek „brutalnie”, odsłonić swoje „prawdziwe oblicze”. Rita Gombrowicz traktuje „Kronosa” jako ostatnie, najważniejsze przesłanie męża, a wydawca jest zdumiony, że Gombrowicz pieprzył się aż tyle razy i to na dodatek „w skrajnie niesprzyjających temu okolicznościach”.
Słabo zorientowani dziennikarze piszą, że „widzimy innego Gombrowicza” niż ten, jakiego znaliśmy. Znaliśmy? Rzeczywiście? Jakbyśmy znali, to byśmy się tak na „Kronosa” nie rzucali w poszukiwaniu „prawdy” o Gombrowiczu. Ten skok na prawdę interesuje mnie w recepcji „Kronosa” najbardziej.
Ustalenia elementarne
Najpierw wyjaśnijmy oczywistości, które umykają...

26351

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]