Reklama

Oko nad Moskwą

Oko nad Moskwą

22.07.2008
Czyta się kilka minut
W minioną niedzielę Michael Nyman wystąpił w Operze Wrocławskiej z akompaniamentem do niemego filmu "Człowiek z kamerą". Ci, którzy nie mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu, mogą obejrzeć arcydzieło Wiertowa w telewizji.
„Człowiek z kamerą” – film, który wyprzedził epokę telewizji /fot. materiały dystrybutora
S

Symfonia miasta - jest taki podgatunek filmowy, który karmi się życiem współczesnej metropolii. Który oddycha jej gorączkowym rytmem i atmosferą. W którym miasto jest nie tylko głównym bohaterem, ale i organicznym tworzywem. Ponieważ rozkwit tego gatunku przypadał na lata 20. ubiegłego stulecia, łatwo się domyślić, że stał za tym futurystyczny zachwyt "miastem, masą, maszyną" - i oczywiście, stosunkowo świeżym wówczas wynalazkiem, jakim był kinematograf, a potem kamera. Od pewnego czasu miejska symfonia odradza się w kinie dokumentalnym. Przełomem była zapewne trylogia Godfreya Reggio z lat 1982-2002: "Koyaanisqatsi", "Powaqqatsi" i "Naqoyqatsi", wyrosła z milenijnego pesymizmu wywołanego kierunkiem cywilizacyjnych przemian. W przypadku filmu Dzigi Wiertowa, nakręconego w pierwszym okresie władzy radzieckiej, siłą napędową były w dużej mierze socjalistyczne hasła. Wielka,...

5748

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]