Reklama

Off-patriotyzm

Off-patriotyzm

11.08.2019
Czyta się kilka minut
Nie ma co ukrywać, w nadmiernym podniecaniu się sprawami narodowymi, we wszelkich zbiorowych polskich emocjach jestem słaba.
M

Możliwe, że winę za to ponosi moje klasyczne śląskie wychowanie, przebiegające w duchu „weź, nie fandzol gupot”, sceptyczne wobec romantycznych zrywów, uniesień ponad miarę i innych tego typu niejasnych dla mnie odlotów.

Nie raz, nie dwa widzę przecież, patrząc kątem oka, jak mój na wskroś mazowiecki mąż szlocha, poruszony zupełnie nieprzemawiającą do mnie sceną, która gra na jakiejś zbiorowej a obcej mi emocji, na odruchach bezwarunkowych zrodzonych z tłuczonej nam w szkołach do głów tradycji kochania cmentarzy i klęsk. Czy to film w kinie, czy to jakaś kolejna manifestacja w słusznej sprawie – może bym i chciała się tak umieć rzucić głową w tę rozedrganą emocję, ale pokolenia twardo po ziemi stąpających pragmatycznych śląskich praszczurów trzymają mnie w garści.

Ale wszystko do czasu, jak to u nas godają – przyszła kryska na Matyska: wzięło mnie ostro i poczułam ci ja...

5517

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Piyknie naszkkryflane dziołszko :)

A wczoraj było i tyle słów i tyle biało-czerwonych fan w Kato, a mnie najbardziej rozwalił przemarsz górniczej orkiestry, który wzbudził na twarzach rządzących głupkowate uśmieszki... bo to nie był symbol militarnej niby-potęgi naszego kraju, ale symbol etosu pracy oraz solidarności. I była łza na policzku...

mi podpowiada, że na przekonanie, "iż trzeba odebrać prawicy ten samowolnie przyznany sobie monopol na patriotyzm", jest już za późno. Inaczej mówiąc, jest już po ptokach :) Przynajmniej do następnych wyborów. Pozdrawiam serdecznie Autorkę.

Dziolszko, mosz recht. Od 50 lat widzam, jak moja kobita, ktoro jest “z bozych stron” godo do mnie od czasu do czasu: czemu nie mówisz do mnie, ze mnie kochasz. Jo jej wtedy godom: czy ci nic nie mowi to, ze ci posprzątam caly dom, zmywam codziennie naczynia, robie zakupy, …

mi podpowiada, że Szanowny Pan zaniedbuje inne obowiązki: nie tańczy, omija spotkania towarzyskie, nie uprawia działki, nie biega po górach, nie pływa (ani wpław, ani pod żaglami), nie śmiga na nartach ani na rowerze, a wczasy nad morzem i turystykę krajoznawczą traktuje jak zło konieczne. Póki co, tyle :) Oczywiście Szanowny Pan robi dużo innych pożytecznych i ciekawych rzeczy, które dla żony nie są pożyteczne i nie są ciekawe. Ta sytuacja się już nie zmieni - żona pytać będzie dalej :) Pozdrawiam serdecznie Szanownego Pana.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]