Reklama

Odyseja Guevary

Odyseja Guevary

27.02.2005
Czyta się kilka minut
Ernesto Che Guevara jest dziś bardziej symbolem niż postacią historyczną. Współczesna kultura masowa zredukowała go do czerwono-czarnej plamy zdobiącej koszulki czy okładki płyt. Ponoć już nawet biura podróży zamieszczają w swojej ofercie podróż na Kubę szlakiem Guevary.
Gabriel Garcia Bernal jako młody Che, Mia Maestro jako Chichina
W

Wchłonięty przez popkulturę, znalazł się w tym samym panteonie, co James Dean czy Jim Morrison. Żył szybko, umarł młodo, uchodził za symbol seksu. Zginął w niewyjaśnionych do końca okolicznościach, prawdopodobnie zdradzony przez boliwijskich wieśniaków i rozstrzelany przez tamtejszą armię. Był rok 1967, a więc idealnie “trafił" w czas.

Obwołany “Chrystusem z karabinem na ramieniu", uosabiał mit buntownika i męczennika za sprawę. Jego postać patronowała ruchowi murzyńskiemu w USA i pacyfistom protestującym przeciwko wojnie w Wietnamie, a dziś jest ikoną antyglobalistów, wszelkiej maści lewaków czy natchnionych idealistów tęskniących za lepszym urządzeniem świata. Idea zbawienia ludzkości przez rewolucję nie spełniła się, ale zasięg legendy “Che" dawno przekroczył granice Ameryki Łacińskiej.

Jak opowiedzieć o Guevarze nie wpisując się w ów mit?...

6159

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]