Reklama

W zwierciadle Almodóvara

W zwierciadle Almodóvara

05.09.2004
Czyta się kilka minut
Za filmem Almodóvara ciągnie się niezdrowy fetor głośnych ostatnio pedofilskich skandali. Te z udziałem przedstawicieli duchowieństwa rozpalały największe emocje. Znając obyczajową śmiałość hiszpańskiego reżysera, znając jego biografię (edukacja u salezjanów i franciszkanów), znając pełen krzykliwych ornamentów język tego twórcy - można spodziewać się bezlitosnego rozrachunku.

“Złe wychowanie" pobieżnie streszczone jawi się jako przerysowane, oskarżycielskie i mało odkrywcze dziełko, wykorzystujące brukowy kontekst. Almodóvar jednak niczego sobie nie ułatwia. Nie rozlicza czasów “złej edukacji" w wymiarze prywatnym, nie pastwi się też specjalnie, wzorem Buńuela czy Saury, nad ponurą epoką frankistowską, nie zabiera głosu w aferach dnia dzisiejszego. Odwet zdążył, na szczęście, wziąć znacznie wcześniej. Od czasu filmu “Pośród ciemności" (1983) - surrealistycznej komedii o wyszukanych perwersjach za murami żeńskiego klasztoru - zdążył wyrosnąć z krótkich majtek szydercy. Teraz, jako dojrzały twórca, odkopuje epizod z czasów dzieciństwa, by opowiedzieć nam najbardziej osobistą ze swoich historii. I robi to w sposób przewrotny. Zamiast seansu psychoanalitycznego proponuje spowiedź czy może raczej wyznanie wiary. Poprzez poplątane losy swych bohaterów...

8760

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]