Reklama

Jazda pod prąd

10.09.2012
Czyta się kilka minut
„W drodze” to film o fiasku mitologii wolności. O straceńczej energii pokolenia bitników, balansujących na krawędzi prawa, moralności, a w końcu – instynktu samozachowawczego.
Bohaterowie „W drodze” z trudem docierają do życiodajnej stacji benzynowej... Fot. Gutekfilm
B

Brazylijski reżyser Walter Salles wziął na warsztat jedną z najbardziej amerykańskich powieści XX wieku – „W drodze”. Jednocześnie ożywił na ekranie jeden z najbardziej amerykańskich gatunków filmowych, organicznie związany z tamtejszym pojmowaniem przestrzeni, czyli kino drogi. Dla reżysera i jego scenarzysty, Portorykańczyka José Rivery, to jednak nie pierwszyzna, jeśli przypomnieć ich znakomite „Dzienniki motocyklowe” z 2004 r., w których tropami młodego Che Guevary przemierzali kontynent południowoamerykański. Tym razem odwieczny mit podróży jako ucieczki od systemu, eskapady w nieznane, uchylonych „drzwi percepcji”, próbują z kart powieści Jacka Kerouaca przełożyć na dzisiejszą wrażliwość.

Pokusa życia po swojemu, w poprzek społecznych oczekiwań, to tylko jeden z motorów, który sprawia, że trójka młodych przyjaciół: Sal, Carlo i Dean w towarzystwie rozkosznej Marylou, na...

5322

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]