Reklama

Ładowanie...

Odra zabija na wyspach Oceanii

Odra zabija na wyspach Oceanii

17.12.2019
Czyta się kilka minut
Czerwona płachta wywieszona przed domem to sygnał. Takie ostrzeżenia – kojarzące się raczej z dawnymi wiekami, gdy w Europie szalały epidemie dżumy i cholery – wiszą dziś w wielu miejscach na Samoa.
CHIKARA YOSHIDA / GETTY IMAGES
E

Epidemia odry, która jesienią wybuchła w tym 200-tysięcznym wyspiarskim państwie na południowym Pacyfiku, jest wyjątkowo śmiertelna: do początku grudnia zachorowało ponad 6 tys. osób, a zmarło co najmniej 70 – głównie małe dzieci (uwzględniając liczbę ludności to tak, jakby w Polsce umarło 10 tys. osób). Rząd ogłosił stan wyjątkowy i zarządził przymusowe szczepienie wszystkich obywateli. Nakazano, by przed każdym domem, w którym przebywają osoby nieszczepione, wywieszono czerwoną flagę – to ostrzeżenie i informacja dla mobilnych zespołów prowadzących szczepienia. Znany aktywista ruchu antyszczepionkowców, który się opierał, został aresztowany.

Tak gwałtowny przebieg epidemii jest spowodowany faktem, iż przed jej wybuchem tylko jedna trzecia małych dzieci na Samoa była zaszczepiona przeciw odrze i wirus padł na podatny grunt. Przyczyną tak niskiej wyszczepialności był brak zaufania do służby zdrowia po tym, jak w 2018 r. po szczepieniu zmarło kilkoro dzieci. Wprawdzie ustalono, że winna nie była szczepionka, lecz jej niefachowe podanie, ale to nie przekonało lokalnych działaczy antyszczepionkowych.

Wirus dotarł na Samoa zapewne z Azji Wschodniej – wcześniej duże epidemie odry wybuchały w Wietnamie i na Filipinach. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]