Reklama

Odra zabija na wyspach Oceanii

Odra zabija na wyspach Oceanii

17.12.2019
Czyta się kilka minut
Czerwona płachta wywieszona przed domem to sygnał. Takie ostrzeżenia – kojarzące się raczej z dawnymi wiekami, gdy w Europie szalały epidemie dżumy i cholery – wiszą dziś w wielu miejscach na Samoa.
CHIKARA YOSHIDA / GETTY IMAGES
E

Epidemia odry, która jesienią wybuchła w tym 200-tysięcznym wyspiarskim państwie na południowym Pacyfiku, jest wyjątkowo śmiertelna: do początku grudnia zachorowało ponad 6 tys. osób, a zmarło co najmniej 70 – głównie małe dzieci (uwzględniając liczbę ludności to tak, jakby w Polsce umarło 10 tys. osób). Rząd ogłosił stan wyjątkowy i zarządził przymusowe szczepienie wszystkich obywateli. Nakazano, by przed każdym domem, w którym przebywają osoby nieszczepione, wywieszono czerwoną flagę – to ostrzeżenie i informacja dla mobilnych zespołów prowadzących szczepienia. Znany aktywista ruchu antyszczepionkowców, który się opierał, został aresztowany.

Tak gwałtowny przebieg epidemii jest spowodowany faktem, iż przed jej wybuchem tylko jedna trzecia małych dzieci na Samoa była zaszczepiona przeciw odrze i wirus padł na podatny grunt. Przyczyną tak niskiej wyszczepialności był brak zaufania do służby zdrowia po tym, jak w 2018 r. po szczepieniu zmarło kilkoro dzieci. Wprawdzie ustalono, że winna nie była szczepionka, lecz jej niefachowe podanie, ale to nie przekonało lokalnych działaczy antyszczepionkowych.

Wirus dotarł na Samoa zapewne z Azji Wschodniej – wcześniej duże epidemie odry wybuchały w Wietnamie i na Filipinach. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]