Reklama

Odpowiedź dla Heroda

Odpowiedź dla Heroda

01.10.2018
Czyta się kilka minut
W ubiegły czwartek liturgia przywołała postać Heroda Antypasa, który usłyszał „wiele” o Jezusie i Jego cudach.
T

To, co usłyszał, wygenerowało w nim natarczywe pytanie: „Kto to jest, ów Jezus?”. W wersji Marka i Mateusza Tetrarcha szybko znalazł odpowiedź na owo pytanie. Stwierdził, że Jezus jest wskrzeszonym przez Boga Janem Chrzcicielem: „To Jan zmartwychwstał! Dlatego działają w nim moce cudotwórcze!”.

W zapisie Łukasza historia przedstawia się inaczej. Herod jest pewien śmierci Jana – w końcu sam kazał go zabić. Raz na zawsze. Na dobre. Jan nie żyje. Tym bardziej jednak natarczywe pozostaje pytanie: „Kim jest Jezus?”. Łukaszowy Herod nie ma odpowiedzi. Ma narastające pragnienie: „szukał, by Go zobaczyć!” (Łk 9, 7-9).

Dlatego też u Łukasza – i tylko u niego – ta perykopa znajduje ciąg dalszy. Jezus spełni pragnienie Heroda. Spotka się z nim. W godzinie... męki.

W 23. rozdziale swojej Ewangelii św. Łukasz opowiada, iż Piłat – dowiedziawszy się, że Jezus jest...

3099

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]