Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Oczyszczające poruszenie

Oczyszczające poruszenie

15.04.2008
Czyta się kilka minut
Prawdziwie wielkie kino na małym ekranie. Bresson osiągnął tu wyjątkowy stan skupienia, który bez sensacyjnych chwytów pozwala poczuć głęboko ukrytą tajemnicę.
K

Kino transcendentalne - takie określenie zarezerwował Paul Schrader (scenarzysta m.in. "Taksówkarza" i wybitny znawca kina) dla trójki zaledwie reżyserów filmowych. Obok Yasujiro Ozu i Carla Theodora Dreyera do tej kategorii zaliczył jeszcze ascetyczne kino Roberta Bressona. Jego "Proces Joanny d’Arc" jest bodaj najczystszym przykładem zdefiniowanego przez Schradera stylu, w którym rzeczowa i chłodna obserwacja rzeczywistości stopniowo odsłania jej dodatkowe sensy.

Twórcy filmowi szczególnie ukochali historię - choć pewnie jeszcze bardziej legendę - Dziewicy Orleańskiej. Była więc Joanna ikoną cierpienia w pełnej ekspresji, niemej kreacji Renée Falconetti u Dreyera; ponętną wojowniczką wcieloną przez Millę Jovovich w filmie Luca Bessona; była wreszcie bardzo współczesna z ducha, niemal feminizująca Joanna Leelee Sobieski - by wymienić tylko najważniejsze...

2635

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]