Reklama

Ładowanie...

Kino uświęcające. Co obejrzeć na VoD

20.01.2023
Czyta się kilka minut
Co może łączyć „Taksówkarza” Scorsesego z „IO” Skolimowskiego? Mogłyby nigdy nie powstać, gdyby nie kino Roberta Bressona. | ANITA PIOTROWSKA POLECA, CO ZOBACZYĆ, W KAŻDY WEEKEND
Kadr z filmu „Na los szczęścia, Baltazarze” / Materiały prasowe HBO Max
L

Lista jego wdzięcznych dłużników jest zresztą bardzo długa i jakże przy tym różnorodna: od francuskich nowofalowców po Tarkowskiego, od braci Dardenne po Jarmuscha, od Chantal Akerman po Bélę Tarra i Benniego Safdiego. Przede wszystkim zafascynował ich krystalicznie czysty, oszczędny styl filmowania, nazwany przez Paula Schradera transcendentalnym, a przez Susan Sontag – duchowym. Jego opowieści o ludzkim (i nie tylko) bytowaniu na tym łez padole pozwalały widzowi współodczuwać z bohaterami bez czułostkowości. Doświadczać ich tajemnicy bez utożsamiania się z nimi. A unikalne dotychczas metody pracy z naturszczykami zrewolucjonizowały podejście do aktorstwa, jakkolwiek dzisiaj aż tak bardzo instrumentalne traktowanie przez reżysera swoich „modeli”, wpisane w żelazny rygor jego pracy, z pewnością podlegałoby dyskusji. 


Filmy Roberta Bressona dostępne na HBO Max:...

5377

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/weekend-5160

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]