Reklama

Obrazy i słowa

Obrazy i słowa

29.07.2013
Czyta się kilka minut
W jaki sposób „pozszywać” ze sobą tekst i sztukę, by ślad igły był jak najmniej widoczny?
Roland Topor Fot. Jean Ber / OPALE / EAST NEWS
P

Przyszłych czytelników zbioru rozmów, które filozof, krytyk i teoretyk literatury, a przy tym nasz redakcyjny kolega Grzegorz Jankowicz przeprowadził z dziewięciorgiem polskich pisarzy różnych pokoleń, należy już na wstępie uspokoić. Pytanie zawarte w tytule książki: „Po co jest sztuka?” – jest pretekstem, prowokacją, dezynwolturą. I prowadzi bardzo daleko.

NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI

Jankowicz stawia je z lekkim przymrużeniem oka, budząc jednak u swoich rozmówców wyraźny niepokój. Jedni, jak Agnieszka Taborska czy Piotr Sommer, reagują śmiechem i niedowierzaniem, jak można w ogóle się nad tym zastanawiać („No przestań. Ma być po coś?”). Inni, jak Marek Bieńczyk, kryjąc się pod płaszczem ironii, zwierzają się, że sztuka daje im pocieszenie („Rozmawiamy w środku nocy, więc dam ci odpowiedź ze środka nocy: po to, by rozcieńczyć koszmar, całkowicie, aż do...

8888

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]