Reklama

Ładowanie...

Obrazy i słowa

29.07.2013
Czyta się kilka minut
W jaki sposób „pozszywać” ze sobą tekst i sztukę, by ślad igły był jak najmniej widoczny?
Roland Topor Fot. Jean Ber / OPALE / EAST NEWS
P

Przyszłych czytelników zbioru rozmów, które filozof, krytyk i teoretyk literatury, a przy tym nasz redakcyjny kolega Grzegorz Jankowicz przeprowadził z dziewięciorgiem polskich pisarzy różnych pokoleń, należy już na wstępie uspokoić. Pytanie zawarte w tytule książki: „Po co jest sztuka?” – jest pretekstem, prowokacją, dezynwolturą. I prowadzi bardzo daleko.

NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI

Jankowicz stawia je z lekkim przymrużeniem oka, budząc jednak u swoich rozmówców wyraźny niepokój. Jedni, jak Agnieszka Taborska czy Piotr Sommer, reagują śmiechem i niedowierzaniem, jak można w ogóle się nad tym zastanawiać („No przestań. Ma być po coś?”). Inni, jak Marek Bieńczyk, kryjąc się pod płaszczem ironii, zwierzają się, że sztuka daje im pocieszenie („Rozmawiamy w środku nocy, więc dam ci odpowiedź ze środka nocy: po to, by rozcieńczyć koszmar, całkowicie, aż do...

8888

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]