Reklama

Obraz uliczny

Obraz uliczny

27.02.2006
Czyta się kilka minut
Podczas zwiedzania monograficznej wystawy Romana Cieślewicza, zorganizowanej w dziesięciolecie jego śmierci, przychodzą do głowy pytania, rzec by można, rozrachunkowe.
"Mona Liza:, ofset barwny, 1967
N

Najpierw pojawia się wstyd: czyżby sprawdzało się przysłowie "cudze chwalicie, swego nie znacie"? Potem zwątpienie: co z tego wszystkiego zostało? Wreszcie - wiara w możliwość kontynuacji.

Sam artysta pisał kiedyś: "Moim marzeniem jest robienie obrazów publicznych, żeby jak największa liczba ludzi mogła je zobaczyć. W związku z tym plakat - obraz uliczny - był dla mnie najważniejszy". I rzeczywiście, niektóre jego plakaty, od lat nieobecne w przestrzeniach miejskich, nadal przechowujemy pod powiekami. Najsłynniejszy jest chyba kontur Mony Lizy (1967), wykonany techniką barwnego offsetu, zredukowany do zieleni wybijającej się z czarno-różowego tła, i skontrastowany z czerwienią łzy, opadającej na nieistniejący policzek. Jest w tej pracy dynamika manifestacyjnego gestu, rodem z twórczości Andy'ego Warhola portretującego Marilyn Monroe.

Dalej...

9405

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]