Reklama

„Obóz Jezusa"

„Obóz Jezusa"

17.10.2007
Czyta się kilka minut
"

"Mamy klucze - możemy zmienić świat!" - sympatyczna kobieta uzbrojona w pluszaki, lalki i balony nawołuje kilkuletnie dzieci do duchowego przebudzenia. W imię lepszej Ameryki, którą mali krzyżowcy mają "odzyskać dla Chrystusa". Jesteśmy świadkami szkolenia, jakiemu poddawane są dzieci wyznawców amerykańskiego ewangelikalizmu. Obozy, takie jak ten w Dakocie, łączą religijność z patriotyzmem. Obok symboliki chrześcijańskiej, dzieciom towarzyszą flagi USA i podobizny "pomazańca bożego", George'a Busha. Mali uczestnicy "obozu Jezusa" nazywają siebie wojownikami Boga, którzy będą walczyć z aborcją, Harrym Potterem, teorią ewolucji i mitem globalnego ocieplenia. Widzimy, jak wpadają w religijną ekstazę, jak histerycznie płaczą i mówią w dziwnych językach. Skojarzenie z muzułmańskimi medresami, gdzie wykuwa się kadry fanatyków dżihadu, nasuwa się nieuchronnie.

Jako...

1724

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]