Reklama

Obowiązek mniejszości

Obowiązek mniejszości

04.05.2006
Czyta się kilka minut
O Rosyjskiej encyklopedii katolickiej jeden z moskiewskich historyków napisał, że uderza w mity, jakie w Rosji krążą wokół katolicyzmu. Ale dzieło narusza też mity, jakie w Polsce krążą wokół Rosji i prawosławia.
T

To pierwsza rosyjska encyklopedia katolicka. Podobną publikację planowano na początku XX w., kiedy wśród rosyjskich elit panowało zainteresowanie zachodnim chrześcijaństwem, ale realizację idei uniemożliwiła rewolucja. Dopiero pierestrojka przyniosła wolność religijną, odrodzenie prawosławia, a także katolicyzmu, który w tym kraju miał sięgającą średniowiecza historię i wywarł niemały wpływ na kulturę.

W 1996 r. powrócono do przedrewolucyjnych planów. Intelektualiści, skupieni wokół polskiego franciszkanina o. Grzegorza Ciorocha, pragnęli dać rzetelny obraz Kościoła katolickiego: jego historii, struktur, teologii, liturgii, nauki społecznej, świętych itd. Encyklopedia jest dziełem koniecznym, bo - jak przypomina Igor Baranow, który prezentował w Krakowie nowy tom - na skutek kilkudziesięcioletniej ateizacji przeciętny Rosjanin ma mętne wyobrażenie o...

4669

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]