Reklama

Obowiązek mniejszości

Obowiązek mniejszości

04.05.2006
Czyta się kilka minut
O Rosyjskiej encyklopedii katolickiej jeden z moskiewskich historyków napisał, że uderza w mity, jakie w Rosji krążą wokół katolicyzmu. Ale dzieło narusza też mity, jakie w Polsce krążą wokół Rosji i prawosławia.
T

To pierwsza rosyjska encyklopedia katolicka. Podobną publikację planowano na początku XX w., kiedy wśród rosyjskich elit panowało zainteresowanie zachodnim chrześcijaństwem, ale realizację idei uniemożliwiła rewolucja. Dopiero pierestrojka przyniosła wolność religijną, odrodzenie prawosławia, a także katolicyzmu, który w tym kraju miał sięgającą średniowiecza historię i wywarł niemały wpływ na kulturę.

W 1996 r. powrócono do przedrewolucyjnych planów. Intelektualiści, skupieni wokół polskiego franciszkanina o. Grzegorza Ciorocha, pragnęli dać rzetelny obraz Kościoła katolickiego: jego historii, struktur, teologii, liturgii, nauki społecznej, świętych itd. Encyklopedia jest dziełem koniecznym, bo - jak przypomina Igor Baranow, który prezentował w Krakowie nowy tom - na skutek kilkudziesięcioletniej ateizacji przeciętny Rosjanin ma mętne wyobrażenie o...

4669

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]