Reklama

Filozofia na kuchennym stole

Filozofia na kuchennym stole

03.07.2005
Czyta się kilka minut
Kiedyś ośmieliłam się zajść do Tygodnika, by porozmawiać z Jerzym Turowiczem, który poprosił mnie, bym została dłużej, bo miał się pojawić Tischner. Rzeczywiście, pojawił się, pan Turowicz dokonał prezentacji, a ks. Tischner spytał: czym się pani zajmuje? Tłumaczę poezję Karola Wojtyły - odpowiadam. A to współczuję! - on na to.
J

JAN STRZAŁKA: - W Moskwie ukazało się dwutomowe wydanie pism Józefa Tischnera, a w nim "Myślenie według wartości", "Spór o istnienie człowieka" i "Filozofia dramatu" w Pani tłumaczeniu. Czy Rosja wydała w ostatnich dziesięcioleciach kogoś, kogo można by porównać z Tischnerem?

JELENA TWIERDISŁOWA: - Człowiekiem podobnym do niego wydaje się jedynie Władimir Wysocki. Chodzi o wpływ niemal na każdego, nawet jeżeli ktoś wpływowi owemu zaprzecza - o siłę wypowiedzi, wyczucie, czego potrzebuje dany czas, jednym słowem o kogoś, kogo można by określić symbolem epoki. Wielkie autorytety nigdy nie rodzą się z nadania, ale tylko z woli niebios. Wysocki, aktor i pieśniarz, był człowiekiem absolutnie wolnym i choć żył w państwie totalitarnym, mówił i śpiewał jedynie o tym, co mu w duszy grało - jego pieśni budziły sumienia, ponieważ przemawiał...

12064

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]