Reklama

O trzy drinki z tyłu

O trzy drinki z tyłu

17.01.2007
Czyta się kilka minut
Jest to replika wszystkich replik. Znane mi są dwie jej wersje, jedna z napisów polskich do filmu, druga nie wiem skąd, chyba ze spektaklu w teatrze Studio. W pierwszej, ciut żmudnej, Bogart mówi: "Nie tak, aby nie dało się naprawić tego burbonem z wodą, w drugiej, czystej jak stuprocentowy destylat: "Wypiłem scotcha i ból minął.
Humphrey Bogart (1899-1957)
O

Obie są odpowiedzią na pytanie o Ingrid i Casablankę. Pyta rzecz jasna Woody Allen, czy główny bohater (ale to na jedno wychodzi) filmu Allena i Scotta "Play it again, Sam". Nie byłeś, Humphrey, załamany w Casablance, kiedy straciłeś Ingrid? Zapewne był, ale co to ma do rzeczy, ból to tylko stukot w piersiach, liczy się twarz i cała ta reszta.

Gdyby powierzyć wizerunek Bogarta Allenowi, otrzymalibyśmy samą esencję mitu, czyli stereotypu. Z jednej strony Woody i plemię jemu podobnych, histeryczny facet, pląsający wśród ruin swego ego, raniący się o swoje wątpliwości i subtelności (występujący na Manhattanie, Boulevard Saint-Germain-des-Prés, Krakowskim Przedmieściu, na Gołębiej i Plantach, i w innych kwartałach wysokiego IQ), z drugiej - prawdziwy mężczyzna, z oszczędną mimiką portretu pamięciowego, rozprawiający się z kłopotami jednym bonmotem i chowający...

9395

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]