Reklama

Przed wielkim wybuchem

Przed wielkim wybuchem

15.01.2007
Czyta się kilka minut
Zadziwiające, jak wiele oczekiwań z nim nadal łączymy. Zginął 40 lat temu, a my - przynajmniej niektórzy - spodziewamy się, że coś jeszcze powie, jeszcze coś nam da.
Zbigniew Cybulski (1927-1967)
D

Do artystycznego spadku po Cybulskim sięga się zbyt rzadko: przy okazji okrągłych rocznic lub gdy trzeba nadać znaczenie pustym z natury terminom - jak "idol", "postać kultowa". Albo kiedy, na podstawie genialnej roli w "Popiele i diamencie", chcemy zrozumieć postawy ocalałego z wojny, na zawsze przetrąconego pokolenia. Starszy o rok, prawdziwy AK-owiec Tadeusz Konwicki nie lubił filmu Wajdy. We "Wschodach i zachodach księżyca" pisał jednak o "nieziemskim pierwiastku" Cybulskiego: "był jakimś tajemniczym transformatorem naszych emocji, naszych uniesień, naszych miłości. W co je przemieniał, dokąd nadawał i jaki to miało cel?". Dziś dziennikarz radia Tok FM pyta Kazimierza Kutza - co jego przyjaciel sądziłby o współczesnej Polsce. Traktujemy Cybulskiego jak magiczną kulę, lustro, które ma pokazać nam "prawdę" o nas samych, o naszych czasach. Na jego filmowe emploi...

7297

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]