Reklama

Ładowanie...

Przed wielkim wybuchem

15.01.2007
Czyta się kilka minut
Zadziwiające, jak wiele oczekiwań z nim nadal łączymy. Zginął 40 lat temu, a my - przynajmniej niektórzy - spodziewamy się, że coś jeszcze powie, jeszcze coś nam da.
Zbigniew Cybulski (1927-1967)
D

Do artystycznego spadku po Cybulskim sięga się zbyt rzadko: przy okazji okrągłych rocznic lub gdy trzeba nadać znaczenie pustym z natury terminom - jak "idol", "postać kultowa". Albo kiedy, na podstawie genialnej roli w "Popiele i diamencie", chcemy zrozumieć postawy ocalałego z wojny, na zawsze przetrąconego pokolenia. Starszy o rok, prawdziwy AK-owiec Tadeusz Konwicki nie lubił filmu Wajdy. We "Wschodach i zachodach księżyca" pisał jednak o "nieziemskim pierwiastku" Cybulskiego: "był jakimś tajemniczym transformatorem naszych emocji, naszych uniesień, naszych miłości. W co je przemieniał, dokąd nadawał i jaki to miało cel?". Dziś dziennikarz radia Tok FM pyta Kazimierza Kutza - co jego przyjaciel sądziłby o współczesnej Polsce. Traktujemy Cybulskiego jak magiczną kulę, lustro, które ma pokazać nam "prawdę" o nas samych, o naszych czasach. Na jego filmowe emploi...

7297

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]