Reklama

Ładowanie...

O czym mówić bez ustanku

24.09.2013
Czyta się kilka minut
"Nie możemy kłaść nacisku tylko na kwestie związane z aborcją, małżeństwami homoseksualnymi i stosowaniem metod antykoncepcyjnych. Tak się nie da".
E

Ewangelie jasno pokazują, że Jezus nie obracał się „w dobrym towarzystwie”, bo Jego Dobra Nowina nie była skierowana do tych, którzy sami siebie stawiają za wzór moralności. Jezus ewangelizował „margines” społecznego i religijnego establishmentu, w którym z pewnością natrafiał na trudne problemy.
Z naśladowaniem postawy Jezusa było już w Kościele różnie. Pewnie dlatego słowa papieża Franciszka o tym, aby „nie mówić bez ustanku” o kwestiach „związanych z aborcją, małżeństwami homoseksualnymi i stosowaniem antykoncepcji”, spotkały się z tak silnym odzewem. Papież ani ich nie lekceważy, ani nie zmienia nauczania Kościoła, przypomina jednak, że to nie moralność poprzedza Ewangelię, to Ewangelia nadaje jej głębię, a moralności nie można sprowadzić do etyki seksualnej.
Zbyt łatwo i – jak podkreśla Franciszek – zbyt często Kościół dawał się wykorzystać do prowadzenia „wojen...

1520

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]