Reklama

Ładowanie...

Trudny spadek po papieżu

21.03.2015
Czyta się kilka minut
Dziś mija 11 lat od śmierci Jana Pawła II. Czy coś przegapiliśmy w jego nauczaniu? Co się zdezaktualizowało, a co przeszkadza w rozwoju Kościoła? Przypominamy zeszłoroczną debatę.
Uczestnicy debaty w redakcji „Tygodnika Powszechnego”, 19 marca 2015 r. Fot. Kamila Zarembska
A

ARTUR SPORNIAK: Czy Kościół zdradził Jana Pawła II – jak uważa abp Hoser – bo praktyka duszpasterska dotycząca małżeństwa i rodziny nie poszła za głosem papieża, np. za teologią ciała?

DOMINIKA KOZŁOWSKA: Słowo „zdrada” jest tak mocne, że zwykle kończy dyskusję. Gdy słyszę, że nie podjęliśmy np. papieskiej teologii ciała, przypominają mi się dyskusje, czy wdrożyliśmy postanowienia Soboru Watykańskiego II.

Przecież Franciszek zwołuje synod na temat rodziny, ponieważ zdaje sobie sprawę, że przez te 50 lat zaszło wiele istotnych procesów społecznych, zmieniających sytuację rodziny, sposób rozumienia kobiecości i męskości. Wymaga to od Kościoła przemyślenia wielu spraw na nowo. A robi to, bo kieruje się duchem Soboru i pontyfikatu Wojtyły, tj. czytaniem znaków czasu. Poza tym Sobór z co najmniej dwoma tematami się nie zmierzył: z...

17392

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]