Reklama

Ładowanie...

Nowy Rok, Rosz Haszana 5770

22.09.2009
Czyta się kilka minut
Na żydowski rok nakładają się różne kalendarze. Ważny jest kalendarz upamiętniający wyjście z Egiptu i dzień 15 Nisan, kiedy to w święto Pesach czci się moment utwierdzenia narodowej tożsamości. Nisan jest pierwszym z miesięcy, jak pierwszym ze znaków zodiaku jest Baran. Wypada na wiosnę, która we wszystkich kulturach wiąże się z odrodzeniem. Z kolei dzień nazywany Nowym Rokiem to pierwszy dzień siódmego miesiąca zwanego Tiszri. Miszna - część Talmudu - naucza, że tego dnia całe stworzenie staje przed boskim osądem i jest wezwane do wysłuchania głosu szofaru. Nowy Rok nazywany też bywa dniem uroczystej gry na tym instrumencie. Szofar to instrument dęty o surowym, głębokim brzmieniu. Wydaje dość przerażający dźwięk, mający w sobie rzeczywiście coś pierwotnego. Zrobiony jest z rogu jakiegokolwiek koszernego zwierzęcia (wedle legend pierwszy powstał z prawego rogu baranka ofiarowanego przez Abrahama na górze Moria). Na Nowy Rok powinien wybrzmieć trzy razy. Pierwsze dźwięki służą uczczeniu Królestwa Bożego. Drugie mają przypomnieć ofiarę Izaaka. Wierni przypominają odwagę i wiarę swego praojca prosząc, by ze względu na ofiarę, jaką poniósł, Bóg o nich pamiętał i zapisał ich w Księdze Życia. Trzecie, by Żydzi wywiązali się z nakazu wysłuchania w Nowym Roku szofaru.
W

W Księdze Wyjścia głos szofaru i Objawienie współbrzmią. "Gdy zaś zagrzmi szofar, wtedy niech podejdą pod górę (...) Góra Synaj była cała spowita dymem, gdyż Pan zstąpił na nią w ogniu i uniósł się dym z niej jakby z pieca, i cała góra bardzo się trzęsła. Głos szofaru się przeciągał i stawał coraz donośniejszy. Mojżesz mówił, a Bóg odpowiadał mu wśród grzmotów" (19, 13. 18-19). Nieznana dotąd góra stawała się najświętszym miejscem we wszechświecie, a znakiem tego był m.in. głos szofaru. Szofar jest również przypomnieniem pierwszego Boskiego tchnienia, które człowiekowi dało życie.

Wedle tradycji rabinicznej stworzenie człowieka dokonało się w Nowy Rok. Świat powstał 25. dnia miesiąca Elul (poprzedzającego Tiszri), ale na Nowy Rok narodziła się w Boskim umyśle idea stworzenia człowieka. Drugiego dnia radził się Aniołów (większość była przeciw), trzeciego...

3141

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]