Reklama

Nowy Rok, Rosz Haszana 5770

Nowy Rok, Rosz Haszana 5770

22.09.2009
Czyta się kilka minut
Na żydowski rok nakładają się różne kalendarze. Ważny jest kalendarz upamiętniający wyjście z Egiptu i dzień 15 Nisan, kiedy to w święto Pesach czci się moment utwierdzenia narodowej tożsamości. Nisan jest pierwszym z miesięcy, jak pierwszym ze znaków zodiaku jest Baran. Wypada na wiosnę, która we wszystkich kulturach wiąże się z odrodzeniem. Z kolei dzień nazywany Nowym Rokiem to pierwszy dzień siódmego miesiąca zwanego Tiszri. Miszna - część Talmudu - naucza, że tego dnia całe stworzenie staje przed boskim osądem i jest wezwane do wysłuchania głosu szofaru. Nowy Rok nazywany też bywa dniem uroczystej gry na tym instrumencie. Szofar to instrument dęty o surowym, głębokim brzmieniu. Wydaje dość przerażający dźwięk, mający w sobie rzeczywiście coś pierwotnego. Zrobiony jest z rogu jakiegokolwiek koszernego zwierzęcia (wedle legend pierwszy powstał z prawego rogu baranka ofiarowanego przez Abrahama na górze Moria). Na Nowy Rok powinien wybrzmieć trzy razy. Pierwsze dźwięki służą uczczeniu Królestwa Bożego. Drugie mają przypomnieć ofiarę Izaaka. Wierni przypominają odwagę i wiarę swego praojca prosząc, by ze względu na ofiarę, jaką poniósł, Bóg o nich pamiętał i zapisał ich w Księdze Życia. Trzecie, by Żydzi wywiązali się z nakazu wysłuchania w Nowym Roku szofaru.
W

W Księdze Wyjścia głos szofaru i Objawienie współbrzmią. "Gdy zaś zagrzmi szofar, wtedy niech podejdą pod górę (...) Góra Synaj była cała spowita dymem, gdyż Pan zstąpił na nią w ogniu i uniósł się dym z niej jakby z pieca, i cała góra bardzo się trzęsła. Głos szofaru się przeciągał i stawał coraz donośniejszy. Mojżesz mówił, a Bóg odpowiadał mu wśród grzmotów" (19, 13. 18-19). Nieznana dotąd góra stawała się najświętszym miejscem we wszechświecie, a znakiem tego był m.in. głos szofaru. Szofar jest również przypomnieniem pierwszego Boskiego tchnienia, które człowiekowi dało życie.

Wedle tradycji rabinicznej stworzenie człowieka dokonało się w Nowy Rok. Świat powstał 25. dnia miesiąca Elul (poprzedzającego Tiszri), ale na Nowy Rok narodziła się w Boskim umyśle idea stworzenia człowieka. Drugiego dnia radził się Aniołów (większość była przeciw), trzeciego...

3141

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]