Reklama

Ładowanie...

Metryka Nowego Roku

27.12.2010
Czyta się kilka minut
Przeświadczenie, że cała ludzkość wita Nowy Rok z wybiciem północy z 31 grudnia na 1 stycznia, nie należy do precyzyjnych.
Wieczny kalendarz, Niemcy,XVIII w., srebrna blacha, 45x87 mm / Wł. pryw., Marek Zalejski
S

Staruszka Ziemia potrzebuje całej doby, by wszystkich swych mieszkańców przewieźć przez przyjętą granicę dat, zaś sztuczne ognie i szampan co cztery lata, gdy rok przestępny, strzelają o całą dobę później. Ta drobna nieregularność, powodowana potrzebą skorygowania kalendarza w stosunku do tempa obiegu Ziemi wokół Słońca, jest jednak niczym w porównaniu z historycznymi rachubami czasu, w których jeden Nowy Rok dzieliło od drugiego a to 355 dni, a to aż... 377.

Codziennie też inna część ludzkości ma urodziny, rozpoczynając kolejny rok życia, którego początek dla mnóstwa ludzi - wchodzących w uprawnienia dojrzałości czy idących na emeryturę - jest znacznie ważniejszy niż 1 stycznia, z balem sylwestrowym włącznie. Któryś z bieżących dni jest również dla znacznej części populacji początkiem nowego roku: szkolnego, akademickiego, produkcyjnego, religijnego,...

16549

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]