Reklama

Notariuszom do sztambucha

Notariuszom do sztambucha

09.10.2007
Czyta się kilka minut
Minister sprawiedliwości, w tradycyjnym już otoczeniu kamer telewizyjnych, odegrał scenę podpisywania rozporządzenia obniżającego opłaty notarialne (oczywiście zbieżność tego spektaklu z kampanią wyborczą była absolutnie przypadkowa...). Praktyczną konsekwencją ministerialnego podpisu jest znaczne obniżenie kosztów umów zawieranych w kancelariach notarialnych.
P

Praca w zawodzie notariusza była przez ostatnich kilkanaście lat marzeniem kolejnych pokoleń młodych prawników. Dochody uzyskiwane w kancelariach notarialnych w porównaniu z wynagrodzeniami sędziów, prokuratorów, a nawet większości adwokatów, raziły dysproporcją. Była ona tym bardziej niezrozumiała, że wysokości dochodów notarialnych nie kształtował wolny rynek usług prawniczych, wynikały one z ministerialnego rozporządzenia określającego maksymalny pułap opłat uiszczanych notariuszowi. Jakkolwiek rozporządzenie nie zabraniało pobierania kwot niższych, próba negocjowania opłaty notarialnej z góry skazana była na niepowodzenie, bowiem zabraniały tego zasady etyczne uchwalone przez samych notariuszów. Wszelka konkurencja cenowa była więc wykluczona, a na dodatek korporacji notarialnej przez długi czas skutecznie udawało się ograniczyć dostęp do zawodu i powstawanie nowych...

1115

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]