Reklama

Sukces prawników, sukces obywateli

Sukces prawników, sukces obywateli

28.08.2005
Czyta się kilka minut
Włodzimierz Wróbeln Konflikt wokół regulacji dotyczących adwokatów, radców prawnych czy notariuszy nie jest jedynie wewnętrzną sprawą niewielkiej grupy zawodowej. Jego rozstrzygnięcie ma istotne znaczenie tak dla przeciętnego Kowalskiego, korzystającego z usług prawnika, jak też dla kształtu życia społecznego w Polsce.
K

Korporacje prawnicze, w imię dbałości o jakość świadczonych usług, domagały się zachowania dotychczasowych uprawnień do decydowania, kto i w jaki sposób może zostać adwokatem, radcą prawnym lub notariuszem. Siłą sprawczą nowych uregulowań okazały się coraz liczniejsze zastępy sfrustrowanych absolwentów studiów prawniczych. Oni właśnie, powołując się na zbyt ograniczoną podaż usług prawniczych, domagali się szerszego dostępu do zawodu i upaństwowienia prowadzących do niego egzaminów, co miałoby chronić przed nepotyzmem zarzucanym członkom korporacji. Umiejętnym lobbingiem i akcją obywatelską, a także skierowaniem przez posłów PiS projektu ustawy pod obrady Sejmu, inicjatorzy reformy doprowadzili niemal cudem (decydowały pojedyncze głosy) do przyjęcia ustawy najpierw w Sejmie, a potem w Senacie. Przy czym poparcie i sprzeciw wobec nowych przepisów nie były prostą wypadkową...

9771

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]