Reklama

Niewierna

Niewierna

06.03.2016
Czyta się kilka minut
Życie jej nie oszczędzało. Raczej nie można powiedzieć, że w jej historii brak skomplikowanych wątków.
Julio Romero de Torres, „Samarytanka”, 1920 r. Fot. Joseph Martin / AKG / EAST NEWS
P

Przypadkowa rozmowa z Żydem, choć przecież „Żydzi i Samarytanie unikają się nawzajem” (J 4, 1-29). Miała pięciu mężów, żyła z szóstym mężczyzną, który nie był jej mężem. Ewangelista nie zdradza, co się stało z owymi pięcioma mężami. Trudno przypuścić, że kobieta pięciokrotnie została wdową. Badania archeologów i statystyków dowodzą, że w czasach Jezusa średnia długość życia kobiet to zaledwie około czterdziestu lat. W wieku trzynastu, czternastu lat zaczynały rodzić dzieci, często rok po roku. Bywało, że trzydziestolatka była matką kilkunastu. Organizm szybko się wyniszczał, a to zwiększało umieralność. Mało prawdopodobne więc, by Samarytanka aż pięć razy owdowiała.

A może otrzymywała od poszczególnych mężów listy rozwodowe z powodu braku potomstwa? Samarytanie mieli Pięcioksiąg całkiem podobny do żydowskiej Tory. Jeśli mężczyzna znajdzie u żony „coś odrażającego, napisze jej...

3655

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]