Reklama

Połamane serca

Połamane serca

28.02.2016
Czyta się kilka minut
Zaczął fascynująco. Przyciągał tłumy. Na pustkowie, by godzinami słuchać, co ma do powiedzenia, poszły za nim rzesze.
Współczesna ikona koptyjska, autor nieznany Fot. WIKICOMMONS
N

Nikt nie chciał uronić ani jednego słowa (J 6, 1-13). Właśnie tego było im potrzeba. Zapewnienia, że Bóg wie o każdym z nich wszystko i mimo to chce uczynić, co tylko możliwe, by ocalić, uratować, zbawić. Że kocha do szaleństwa. I że nie opuści w nieszczęściu. Każde Jego słowo było niczym balsam. Aż do momentu, w którym się zagalopował: „Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: »Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie«”. Czy On postradał zmysły?

Tłumacz Biblii Tysiąclecia okazuje się mistrzem eufemizmów. Dlaczego? Gdyby dosłownie przełożyć Jezusowe słowa, należałoby napisać dość brutalnie: „Jeśli nie będziecie gryźć mięsa Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia”. Gryźć mięso? Dla Żydów słuchających Nauczyciela z pogardzanej Galilei Jego słowa były zwyczajnie gorszące....

3577

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Czy wiadomym jest Panu, że w najstarszych znanych manuskryptach Ewangelii Łukasza wersety 22:19-20 brzmią inaczej? Przeczytajmy to jeszcze raz: "Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie rzekł: Weźcie go i podzielcie między siebie; albowiem powiadam wam: odtąd nie będę już pił z owocu winnego krzewu, aż przyjdzie królestwo Boże. Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: To jest Ciało moje. Tak samo i kielich po wieczerzy, mówiąc: Lecz oto ręka mojego zdrajcy jest ze Mną na stole. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi według tego, jak jest postanowione, lecz biada temu człowiekowi, przez którego będzie wydany." Czy Pana zdaniem to wciąż jest ten sam przekaz?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]