Reklama

Nieważny człowiek

Nieważny człowiek

03.09.2007
Czyta się kilka minut
Evita i najlepsze na świecie wołowe steki; futbol i tango; tasiemcowe telenowele i spektakularne krachy w gospodarce - z tym głównie kojarzy się dzisiejsza Argentyna. Mało kto wie, że spośród wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej właśnie ona pochwalić się może najciekawszą kinematografią.
Z

Za sprawą Agencji Manana, zajmującej się na naszym gruncie promocją kultury latynoamerykańskiej, sytuacja ta zaczyna się szczęśliwie zmieniać. Dowodem ubiegłoroczny festiwal Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu, gdzie na filmy Lucrecii Martel, Daniela Burmana czy Lisandra Alonsa ustawiały się długie kolejki.

Zapewne była w tym najzwyklejsza ciekawość kraju odległego, zapoznanego i obrosłego w rozmaite stereotypy. Jednakowoż myliłby się ten, kto dopatrywałby się kolejnej sezonowej mody na egzotyczne kino. Twórcy z nurtu nowego kina argentyńskiego to mocne indywidualności, którym nie trzeba przyznawać dodatkowych punktów za pochodzenie.

Choć nie przyświeca im żaden wspólny program, są młodzi, gorąco zaangażowani, a w dodatku udało im się wypracować wyrazisty charakter. Bywa, że jest to rozbuchany, naturalistyczny opis ludzkiej kondycji ("Bagno"...

5371

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]