Reklama

Kino do potęgi

Kino do potęgi

07.08.2006
Czyta się kilka minut
Słońce zawładnęło tegorocznym festiwalem Era Nowe Horyzonty i uparcie nie chciało zajść za horyzont. Z nieba lał się żar, w rankingach krytyków zaś najjaśniej świecił film Aleksandra Sokurowa... "Słońce, poetyckie i klaustrofobiczne zarazem studium upadku cesarza Hirohito. Wygrał ostatecznie wytypowany przez publiczność chilijski film "Święta rodzina, duszna od skrywanych namiętności opowieść o rozkładzie "podstawowej komórki społecznej.
Kadr z filmu "Szczęście", reż. Agnes Varda
W

We Wrocławiu festiwal organizowany przez Romana Gutka stał się imprezą potężną, właściwie nie do ogarnięcia. Niczym na największych światowych festiwalach widz miał do wyboru kilkanaście filmów wyświetlanych jednocześnie w 14 salach, łącznie 522 tytuły w 10 dni. Po przeprowadzce z Cieszyna największe święto kina w Polsce straciło zapewne swój szczególny, swojski charakter, zyskało natomiast dzięki gościnności nowego gospodarza dobrą infrastrukturę i tym samym imponujący, choć z początku przytłaczający nieco rozmach.

Wrocławski festiwal stał się więc miejscem spotkań wszelkich możliwych form i tradycji kina: filmów polskich (po raz pierwszy w osobnym konkursie) i zagranicznych, filmowej klasyki (retrospektywy Paradżanowa, Vardy, Bergmana) i awangardy (konkurs główny), głośnych tytułów festiwalowych i subiektywnych odkryć. Więcej było też miejsca na rozmowę,...

15330

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]