Reklama

Nieme kino bez pieprzyka

Nieme kino bez pieprzyka

27.02.2012
Czyta się kilka minut
Zdumiewa niesłabnący fenomen tej urokliwej retro-wydmuszki. Piękny prezent zgotowali Francuzi Hollywood, a ono nie pozostało dłużne, przyznając „Artyście” pięć Oscarów, w tym najważniejszego, spośród aż dziesięciu nominacji.
M

Michel Hazanavicius za wierne podrobienie kina niemego w prawie sto lat po jego naturalnej śmierci zbiera festiwalowe laury i recenzenckie laurki, jakby dokonał niemożliwego. Jakby przed nim nie było Kaurismäkiego, Maddina czy Brooksa – twórców, którzy w sposób o wiele bardziej pomysłowy i świadomy przepracowali środki wyrazu charakterystyczne dla dawnego kina.

Choć odesłane do lamusa przez bezlitosny postęp technologiczny, filmy nieme żyją dzisiaj swoim drugim życiem. Festiwale czy specjalne projekcje gromadzą tłumy – zwłaszcza wtedy, gdy ilustracji muzycznej dostarczają znani muzycy, nowocześnie reinterpretujący filmową klasykę. We współczesnym kinie przebrzmiała poetyka ożywa raz po raz w formie stylizacji, parodii czy sentymentalnych powrotów.

Już w 1976 r. w „Niemym kinie” Mel Brooks postanowił wydobyć nowy potencjał ze starych gagów, przerysowując środki wyrazu...

5812

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]