Reklama

Niedokończona rewolucja

Niedokończona rewolucja

20.06.2016
Czyta się kilka minut
Czy Watykan chce zarządzać świeckimi, czy chce wziąć ich głos pod uwagę przy zarządzaniu Kościołem? To pytanie, które nasuwa się w związku z ogłoszoną właśnie reformą.
Audiencja dla uczestników plenarnego posiedzenia Papieskiej Rady ds. Świeckich, 7 lutego 2015 r. Fot. Osservatore Romano / AFP / EAST NEWS
J

Jeszcze w minionym tygodniu o nadchodzącej fuzji tylko szeptano na korytarzach watykańskiej Rady ds. Świeckich. Poszczególne działy zaczęły już jednak porządkować papiery i podsumowywać kilkadziesiąt lat działalności, w bibliotece na wierzchu leżały skanowane do dokumentacji zdjęcia. „Łączą nas z tymi z góry” – mówiono w pałacu San Calisto na Zatybrzu. Od soboty 4 czerwca wiemy już oficjalnie, że działająca od 1967 r. rada ma połączyć się ze swoją sąsiadką z góry, Radą ds. Rodziny.

Zmiany mają nastąpić 1 września, a nowa rada będzie miała na razie status ad experimentum. W ten sposób papież Franciszek wprowadza swoją pierwszą strukturalną reformę w Kurii Rzymskiej.

Kolejne wkrótce. Ujawniono, że Rada Kardynałów (tzw. K9 – złożone z dziewięciu kardynałów ciało doradzające Franciszkowi) rekomendowała utworzenie urzędu o roboczej nazwie: ds. Miłosierdzia (Caritas...

17349

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]