Reklama

Czas zwalnia w Watykanie

Czas zwalnia w Watykanie

23.02.2015
Czyta się kilka minut
Choć trudno przecenić zmiany, które Franciszek już wprowadził w Kościele, ta najważniejsza – reforma Kurii Rzymskiej – jest wciąż w powijakach. Czy konsystorz rozczarował?
Fot. Filippo Monteforte / AFP / EAST NEWS
W

Watykaniści wieszczyli: to będzie przełomowy konsystorz. Zapowiadano, że kardynałowie otrzymają – niejako „podany na tacy” – projekt reformy konstytucji apostolskiej „Pastor Bonus”, za której pomocą w 1988 r. Jan Paweł II zmienił zasady funcjonowania Kurii Rzymskiej. Z doniesień m.in. zawsze dobrze poinformowanego watykanisty Marca Tosattiego wynikało nawet, że liczący 66 stron i 185 artykułów tekst, opracowany przez powołaną przez papieża dziewięcioosobową Radę Kardynałów, jest już gotów.

Stało się jednak inaczej: na tydzień przed konstystorzem (odbył się on w Watykanie w dniach 12–13 lutego) purpuraci otrzymali jedynie tekst przemówienia, które sekretarz Rady bp Marcello Semeraro wygłosił potem podczas otwarcia konsystorza, i który stał się podstawą dalszych dyskusji. Jak zatem ma wyglądać od dawna zapowiadana reforma centralnych struktur Kościoła?

...

10263

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]