Reklama

Nie nasze, lecz ludzkie

Nie nasze, lecz ludzkie

10.07.2017
Czyta się kilka minut
Tu nie chodzi o walkę z tym czy innym rządem albo „lewicowe ekstrawagancje”. UNESCO daje gwarancję apolitycznego traktowania dziedzictwa.
Manifestacje w obronie ministra... JACEK TARAN
N

Na początku lipca wszystkie serwisy informacyjne w Polsce podporządkowane były jednemu tematowi: wizycie Donalda Trumpa w Warszawie. O 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie mówiono znacznie mniej, i to niemal wyłącznie w jednym (wprawdzie ważnym) kontekście: sporu o Puszczę Białowieską. Szkoda, bo to nie tylko prestiżowe, ale przede wszystkim bardzo merytoryczne wydarzenie powinno stanowić dla nas lekcję. I to w wielu wymiarach.

Jak medale olimpijskie

Przede wszystkim mogłoby wyprowadzić nasze myślenie o wartościach kulturalnych i przyrodniczych poza kategorie wizerunkowe, „rekordowe” i „ratingowe” – tak bowiem często rozumiana jest Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czternastoma polskimi obiektami, które znalazły się na niej, chwalimy się jak olimpijskimi medalami.

W każdym przewodniku po Krakowie możemy przeczytać, że historyczne...

10712

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Owszem, pani redaktor starała się przedstawić sprawę najłagodniej. Ale Jerozolima to nie jedyny problem, jeśli chodzi o napięcie na linii Izrael-UNESCO. Jeszcze większym jest wciągnięcie na listę Hebronu (z Grotą Patriarchów itd.) jako palestyńskiego dziedzictwa kulturowego. Oburzeniem zareagowały nie tylko izraelskie media, ale i premier Netanjahu, natomiast ambasador przy UNESCO, któremu podczas gniewnego przemówienia zadzwonił telefon, stwierdził, że dzwoni hydraulik w sprawie awarii toalety w jego paryskim apartamencie i on uważa tę sprawę za poważniejszą niż posiedzenie jakiegoś "śmiesznego komitetu". Aha, Izrael właśnie obciął 1 mln USD ze swojej składki do budżetu Narodów Zjednoczonych, zapowiadając budowę z tych funduszy muzeum dziedzictwa żydowskiego w Kiryat Areba (miasteczko sąsiadujące z Hebronem). To co, pani Agnieszko? Pośmiejemy się z Żydów, czy wyrazimy oburzenie ich oburzeniem?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]