Reklama

Nasze, nawet jeśli wraże

Nasze, nawet jeśli wraże

30.05.2016
Czyta się kilka minut
Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury: Dziedzictwo jest zasobem nieodtwarzalnym. Jeżeli będziemy je rabunkowo eksploatować, utraci swoją pierwotną wartość i autentyczność.
Prof. Jacek Purchla Fot. Paweł Mazur / MCK
S

STANISŁAW MANCEWICZ: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie kończy właśnie 25 lat. Co w tym czasie zmieniło się w rozumienie terminu „dziedzictwo”?

Prof. JACEK PURCHLA: To pojęcie przeszło znamienną ewolucję. Na naszych oczach zastąpiło pojęcie „zabytku”. Gdy w 1991 r. Kraków był gospodarzem konferencji KBWE poświęconej dziedzictwu kulturowemu, niektórzy polscy uczeni zastanawiali się, czy termin „cultural heritage” trzeba na język polski tłumaczyć jako „dziedzictwo kulturowe” czy „dziedzictwo kulturalne”. Byliśmy wtedy umiarkowanie zorientowani i przygwożdżeni ciężarem zabytkowości, owego XIX-wiecznego konceptu, który przez cały wiek XIX i XX determinował nasze myślenie o spuściźnie.

O ile pojęcie zabytku jest immanentnie związane z przeszłością, statyczne – zabytek przecież kojarzy się nam z czymś niewzruszonym, ale też...

13990

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]