Reklama

Nie ma strachu

27.03.2005
Czyta się kilka minut
Tygodnik Powszechny, do którego Kościół się przyznaje, jest oczywistym dowodem otwartości tej instytucji, wolności, tolerancji, pluralizmu - cech, których Kościołowi chętnie się odmawia.
C

Czy »Tygodnik Powszechny« jest pismem katolickim?". Tak zatytułowany artykuł Jerzego Turowicza ukazał się na tych łamach w styczniu 1959 r. Naczelny cytował listy, których autorzy byli zaniepokojeni, że “TP" za mało zajmuje się pogłębianiem katolickiego światopoglądu: nie pisze o świętych, nie uwzględnia wszystkich kościelnych świąt, a za to rozpisuje się o kulturze, sztuce, gospodarce i polityce. Katolickie pismo - pisali - powinno być poświęcone religii i wierze...

Odpowiedź Turowicza

Jerzemu Turowiczowi te listy posłużyły za punkt wyjścia do wyjaśnienia, co należy rozumieć przez określenie “katolicki". Naczelny uznawał rolę pism poświęconych tematyce religijnej, popularyzujących naukę Kościoła, informujących o jego życiu i historii. Ubolewał, że takich pism w Polsce jest za mało i tłumaczył, że “Tygodnik Powszechny", pismo katolickie, będąc zarazem...

17114

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]