Reklama

Nie ma jednego sposobu na wychowanie seksualne

Nie ma jednego sposobu na wychowanie seksualne

13.01.2014
Czyta się kilka minut
Justyna Dąbrowska, psycholożka: Zapominamy, że dziecko jest od początku istotą seksualną. Wychowanie seksualne zaczyna się z chwilą porodu.
il. Joanna Grochocka
A

ARTUR SPORNIAK: Przedszkolanka trzyma dwie lalki i pyta grupę czterolatków, czy wiedzą, która z nich jest chłopczykiem, a która dziewczynką. Dzieci rozbierają lalki. Okazuje się, że mają one zarys genitaliów. Następne ujęcie: chłopczyk dorysowuje penisa do konturów postaci. To film z zajęć edukacji seksualnej promujący lalki anatomiczne, przedstawiony w programie „Dzień dobry TVN”. Na portalu YouTube pod filmem – kilkadziesiąt zdecydowanie krytycznych komentarzy. Skąd taka lękowa reakcja na edukację seksualną najmłodszych?
JUSTYNA DĄBROWSKA: Zacznijmy od tego, że czym innym jest wychowanie seksualne, a czym innym edukacja seksualna. Wychowanie seksualne odbywa się przede wszystkim w rodzinie. To tu przekazujemy dziecku nasz stosunek do jego ciała, do własnego ciała, do swojej i jego płci, nasz sposób budowania relacji miłosnej. W tym stosunku...

15543

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]