Reklama

Nie bójcie się spowiedzi

Nie bójcie się spowiedzi

17.05.2015
Czyta się kilka minut
Papież chce nadać powołanym przez siebie „misjonarzom miłosierdzia” prawo zdejmowania ekskomuniki za aborcję. W Polsce posiada je już wielu księży.
Nabożeństwo pokutne w bazylice św. Piotra, 13 marca 2015 r. Fot. AFP PHOTO / OSSERVATORE ROMANO
M

Misjonarze miłosierdzia, których papież wyśle do diecezji w ramach rozpoczynającego się 8 grudnia Roku Miłosierdzia, „będą mogli odpuszczać grzech aborcji” – tak agencji Ansa miał powiedzieć przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella. Poinformowała o tym niedawno także Polska Agencja Prasowa. W nocie ponadto znalazła się sugestia, że będą oni mogli ten grzech odpuszczać „nie tylko kobiecie, która poddała się temu zabiegowi, ale także wykonującym go lekarzom, całemu personelowi medycznemu i wszystkim osobom, które się do tego przyczyniły”.

Nota wybrzmiała niezbyt precyzyjnie, w rzeczywistości bowiem każdy kapłan może rozgrzeszyć z grzechu aborcji wszystkie zaangażowane w niego osoby. Problem w tym, że w społecznej świadomości – także wśród katolików – zło aborcji wcale nie jest oczywiste, dlatego Kościół, niejako podkreślając owo zło, traktuje...

11209

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

błogosławieni miłosierni... Bóg nie odpuszcza, tak sobie myślę,'jednorazowo' , cały czas jesteśmy w Jego 'objęciach'. Ofiara Syna rozciąga się na wszystkie czasy i dzieje człowieka: "W Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy". Zatem trwamy w tej samej eucharystycznej rzeczywistości zbawczej. Owa katolicka skrupulatność przy każdorazowym udaniu się do konfesjonały gdy człowiek zgrzeszy czyni z daru przedmiot handlu odpustem. Konfesjonał to nie pralnia. Ponadto na cóż spowiadać się skoro wielu po spowiedzi instytucja Kościoła nie dopuszcza do komunii? Innym znów razem spowiedź niczego nie zmienia, choć dostęp jest, komunii/pojednania nie ma. Jest taka miłość której na imię skrucha. Przychodzi Bóg do człowieka i człowiek do Boga...

Ciekawe-czy ktoś kiedyś słyszał z ambony(jak słyszał- niech napisze w komentarzach) o ekskomunice za aborcję(jak pisze to w Kodeksie Postępowania Kanonicznego)dla kobiety-raczej Kościół propaguje ,że za aborcje głownie odpowiadają politycy tejże aborcji CAŁKOWICIE nie zakazujący.A pokażcie mi kobietę której by wykonano aborcje bez jej woli???? Właśnie z powodu nienagłaśniania ekskomuniki za aborcję przez Kościół i obarczania winą polityków "zło aborcji nie jest oczywiste"jak pisze autor artykułu.Aha-pisząc "kobietę"mam także na myśli jej męża ,partnera,który do ciąży doprowadził.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]