Reklama

Kardynał i polityka

Kardynał i polityka

04.03.2013
Czyta się kilka minut
8. Óscar Maradiaga, Honduras
Fot. Elmer Martinez / AFP / EAST NEWS
W

Według dominującej opinii kard. Maradiaga jest konserwatywny w sferze wiary i obyczajów oraz liberalny w kwestiach społecznych. Ta druga charakterystyka nie wytrzymuje jednak próby faktów.

Na prośbę o wywiad dla „TP” uprzejmie odmówił: tego samego dnia jechał za granicę w obowiązkach szefa Caritas Internationalis. Decyzja Benedykta XVI o rezygnacji nie wpłynęła na grafik arcybiskupa Tegucigalpy, 70-letniego salezjanina, kard. Óscara Andrésa Rodrígueza Maradiagi, wymienianego jako jeden z papabili.
Szerzej dał się poznać w 1998 r., gdy zaangażował się w pomoc humanitarną dla zdewastowanej przez huragan ojczyzny, a potem także w walkę o redukcję długu zagranicznego Hondurasu i innych krajów Południa. Krytykował międzynarodowe instytucje finansowe; „globalizowanie nadziei” uczynił swą dewizą. Jako ten, który „stoi po stronie...

4528

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]