Reklama

Ładowanie...

Kardynał i polityka

04.03.2013
Czyta się kilka minut
8. Óscar Maradiaga, Honduras
Fot. Elmer Martinez / AFP / EAST NEWS
W

Według dominującej opinii kard. Maradiaga jest konserwatywny w sferze wiary i obyczajów oraz liberalny w kwestiach społecznych. Ta druga charakterystyka nie wytrzymuje jednak próby faktów.

Na prośbę o wywiad dla „TP” uprzejmie odmówił: tego samego dnia jechał za granicę w obowiązkach szefa Caritas Internationalis. Decyzja Benedykta XVI o rezygnacji nie wpłynęła na grafik arcybiskupa Tegucigalpy, 70-letniego salezjanina, kard. Óscara Andrésa Rodrígueza Maradiagi, wymienianego jako jeden z papabili.
Szerzej dał się poznać w 1998 r., gdy zaangażował się w pomoc humanitarną dla zdewastowanej przez huragan ojczyzny, a potem także w walkę o redukcję długu zagranicznego Hondurasu i innych krajów Południa. Krytykował międzynarodowe instytucje finansowe; „globalizowanie nadziei” uczynił swą dewizą. Jako ten, który „stoi po stronie...

4528

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]