Reklama

Na gorącej ziemi

Na gorącej ziemi

08.02.2016
Czyta się kilka minut
Podczas pielgrzymki do Meksyku Franciszkowi nie uda się zakończyć wojen narkotykowych. A problemów jest o wiele więcej.
Graffiti na przedmieściach Mexico City, 4 lutego 2016 r. Fot. Edgard Garrido / REUTERS / FORUM
N

Nie minęły trzy lata, odkąd kard. Jorge Maria Bergoglio został papieżem Franciszkiem – a już po raz czwarty wybiera się na kontynent amerykański. Pielgrzymka do Meksyku, która odbędzie się w dniach 12-17 lutego, to dla niego jednak coś więcej niż powrót do dobrze znanego regionu. Watykaniści przekonują: należy ją raczej odczytywać jako element batalii o miejscowy Kościół.

Dlaczego? Patrząc na eklezjalną rzeczywistość z Europy, skupiamy się głównie na własnych problemach. Obserwujemy wokół siebie proces sekularyzacji, który skutkuje spadkiem udziału w praktykach religijnych czy wzrostem liczby ludzi deklarujących ateizm.

Mało kto zauważa jednak, co dzieje się za oceanem.

Wychowany, niepraktykujący

Opublikowany w listopadzie 2014 r. raport Pew Research Center pokazuje, że wierni w Ameryce Łacińskiej przechodzą masowo z Kościoła katolickiego...

7521

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]