Reklama

Nauka słuchania

Nauka słuchania

18.10.2021
Czyta się kilka minut
Mówi się, że synod ma „odwrócić piramidę Kościoła”. A może by tak w ogóle zapomnieć o piramidzie?
Synod Generalny Kościoła anglikańskiego, Londyn, listopad 2013 r. ANDREW WINNING / REUTERS / FORUM
W

Wyobraź sobie taką sytuację: twoja parafia musi podjąć ważną decyzję – czy przyjąć grupę uchodźców-imigrantów z granicy polsko-białoruskiej. A jeśli tak, to ilu i w jaki sposób (np. czy zakwaterować ich w przykościelnym domu parafialnym, czy w domach rodzinnych?). Parafianie siedzą w milczeniu w kościele, w cichej modlitwie rozeznając, jaka decyzja będzie właściwa. Każda i każdy może wypowiedzieć swoje zdanie. Proboszcz słucha – jego zadaniem jest rozpoznanie, czy głosy parafian układają się w jakiś spójny „wzorzec”. Gdy uzna, że dostrzegł ów wzorzec, formułuje go i pyta parafian, czy rozpoznał trafnie. Jeśli wszyscy się zgodzą – decyzja zostaje podjęta. Jeśli nie – proces rozeznawania trwa nadal.

Wyobraźmy sobie, że podobny sposób podejmowania decyzji stosowany jest na każdym poziomie wspólnoty Kościoła. Zdanie każdego liczy się tak samo. Owszem, istnieje posługa tego, kto...

14517

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Żyjemy w zbawczej rzeczywistości, która już się dokonała a jednocześnie żyjemy w oczekiwaniu na jej pełne spełnienie. Każdy z tych aspektów ma odnoszące się do siebie teksty w Piśmie św. Z jednej strony w Królestwie Bożym nie będzie tak, że jeden drugiemu powie "Poznaj Boga", bo każdy bezpośrednio Go będzie widział. Z drugiej strony pada wezwanie "Paś owce moje" i tu widać ustanowienie jakiejś hierarchii. Wniosek jest taki: nie traćmy równowagi głosząc tylko jeden obraz obecnej rzeczywistości.

Dziekuje Panu za te przemyslenia. To dla mnie dobry start w niedziele rano!

A co to jest "gatunek" ? Co to jest :"realne" "realnego pojmowania świata i rzeczywistości?"

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]