Reklama

Narodziny narodu

Narodziny narodu

09.09.2008
Czyta się kilka minut
Państwo polskie jest sierotą, pozostawioną politykom i urzędnikom. Debata nad istotą zmian w państwie nie może się odbywać przy braku zainteresowania tych, których to najbardziej dotyczy - ogółu obywateli.
/rys. Mirosław Owczarek
N

Niech wprowadzeniem do tego tekstu będzie rozmowa, jaką odbyłem parę miesięcy temu z młodym, wykształconym przedsiębiorcą, okazem wymarzonej przez nas wszystkich klasy średniej i tym samym sukcesu dziewiętnastolecia niepodległości. Powiedział mi, że Polska odzyskała wolność gdzieś między 2003 a 2006 rokiem. Widząc moje zdumienie odparł, że przedtem rządzili jacyś agenci i lewica, a poza tym niepodległość dla niego jest tożsama z demokracją, a tej w Polsce Rywinów i Kwaśniewskich nie było.

Kiedy rodzina nie cieszy

Kiedy widziałem w telewizji tłum gwiżdżący na widok marszałka Bogdana Borusewicza w trakcie obchodów Sierpnia '80, miałem to samo wrażenie, które odniosłem podczas rozmowy z moim bourgeois: jeśli spór o Polskę, w jakim od pewnego czasu uczestniczymy, ma mieć taki wymiar, to znaleźliśmy się w kłopocie. I w tym sensie...

13590

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]