Reklama

Ładowanie...

Narcyz może okazać się drapieżcą. Jezuita i psychoterapeuta ks. Jacek Prusak o sprawie Macieja Sz.

17.11.2022
Czyta się kilka minut
W Kościele charyzmatycznym księżom daje się wolną rękę, bo gromadzą tłumy. Nad ich zachowaniami przechodzi się do porządku dziennego. Taka postawa zgubiła i dominikanów, i nas.
Ks. Jacek Prusak / Fot. Grażyna Makara
Ks. Jacek Prusak / Fot. Grażyna Makara
M

Maciej Müller: Reportaż Pauliny Guzik na portalu „Więzi” opowiada o krzywdach, jakie wyrządził młodym dziewczynom popularny jezuicki kaznodzieja o. Maciej Sz., a także o bezradności przełożonych zakonnych wobec niego. O czym się rozmawia w zakonie po ujawnieniu tej sprawy?

O. Jacek Prusak SJ: Większość jezuitów nie słyszała o problemach związanych z o. Maciejem Sz. i dowiedziała się o nich z reportażu. Jest szok, zgorszenie i żal, ale również postawy obronne. Niektórzy uważają, że materiał jest „ustawiony” i że to element akcji medialnej przeciw Kościołowi, ale to reakcja głównie starszych jezuitów.

A Ty wiedziałeś o tym wcześniej?

Tak, bo na różnych etapach dwóch ostatnich prowincjałów konsultowało się ze mną w kwestiach terapeutyczno-medycznych, ale dotychczas nie znałem szczegółów. Zawsze jednak podkreślałem, że Maciej Sz. z siebie robi ofiarę, nie widać u...

8315

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]