Reklama

Ładowanie...

Wielka zmiana

10.11.2008
Czyta się kilka minut
Krytycy III RP zwracają uwagę na jej "grzech pierworodny". Był nim brak radykalnego zerwania i rozliczenia się z komunistyczną przeszłością. Jest to zarzut ahistoryczny.
/rys. Mirosław Owczarek
D

Dyskusja, która toczyła się na łamach "Tygodnika Powszechnego" przez prawie trzy ostatnie miesiące, znacznie wykroczyła poza rozważania o klimacie duchowym panującym obecnie w Polsce, o czym pisałem w artykule ją inicjującym. Stała się ona debatą nad bilansem Rzeczypospolitej, odzyskanej w 1989 r. Przedstawione w niej zostały tak różne punkty widzenia i tak różne wątki, że nie miałbym odwagi jej podsumowywać. Chcę jednak zabrać głos właśnie w kwestii bilansu III Rzeczypospolitej, która w przyszłym roku obchodzić będzie swe dwudziestolecie.

***

Niemal zawsze ci historycy, politycy i publicyści, którzy bilans III RP oceniają zdecydowanie krytycznie, zwracają uwagę na "grzech pierworodny" towarzyszący przełomowemu okresowi przechodzenia od PRL do III RP. Był nim brak radykalnego zerwania i rozliczenia się z komunistyczną przeszłością, wyrażający...

10974

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]