Reklama

Wielka zmiana

Wielka zmiana

10.11.2008
Czyta się kilka minut
Krytycy III RP zwracają uwagę na jej "grzech pierworodny". Był nim brak radykalnego zerwania i rozliczenia się z komunistyczną przeszłością. Jest to zarzut ahistoryczny.
/rys. Mirosław Owczarek
D

Dyskusja, która toczyła się na łamach "Tygodnika Powszechnego" przez prawie trzy ostatnie miesiące, znacznie wykroczyła poza rozważania o klimacie duchowym panującym obecnie w Polsce, o czym pisałem w artykule ją inicjującym. Stała się ona debatą nad bilansem Rzeczypospolitej, odzyskanej w 1989 r. Przedstawione w niej zostały tak różne punkty widzenia i tak różne wątki, że nie miałbym odwagi jej podsumowywać. Chcę jednak zabrać głos właśnie w kwestii bilansu III Rzeczypospolitej, która w przyszłym roku obchodzić będzie swe dwudziestolecie.

***

Niemal zawsze ci historycy, politycy i publicyści, którzy bilans III RP oceniają zdecydowanie krytycznie, zwracają uwagę na "grzech pierworodny" towarzyszący przełomowemu okresowi przechodzenia od PRL do III RP. Był nim brak radykalnego zerwania i rozliczenia się z komunistyczną przeszłością, wyrażający...

10974

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]