Reklama

Wolny w niewoli

Wolny w niewoli

01.12.2009
Czyta się kilka minut
Był pisarzem, publicystą i opozycjonistą, współtwórcą Solidarności. A także intelektualnym liderem ruchu kaszubskiego i jego autorytetem. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, którego był inicjatorem, ogłosiło rok 2009 "Rokiem Bądkowskiego".
Bronisław Geremek i Lech Bądkowski, I Krajowy Zjazd Delegatów Solidarności, Gdańsk, 28 września 1981 r. / fot. Stefan Kraszewski, caf, pap
N

Na Pomorzu pamięć o nim pozostaje żywa, w reszcie kraju jest zapomniany. Niesłusznie: Lech Bądkowski powinien zajmować wybitne miejsce w galerii prekursorów naszej niepodległości. I choć był człowiekiem wielu talentów, największym jego powołaniem była polityka. W wolnej Polsce byłby zapewne mężem stanu. Ale tę rolę mógł pełnić krótko: od sierpnia 1980 r. do stanu wojennego; kontynuowanie jej uniemożliwiła choroba. Przez większość życia swe powołanie musiał realizować w formach zastępczych: jako pisarz, publicysta, a zwłaszcza autorytet środowiskowy, przygotowujący ludzi do działalności publicznej. Środowiska Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Ruchu Młodej Polski i gdańskich liberałów zawdzięczają mu wiele.

Tożsamość polska i pomorska

Urodził się w Toruniu w 1920 r. Data i miejsce określiły jego tożsamość: Toruń, stolica...

9475

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]