Reklama

Mosty linowe pomagają przetrwać gibonom

Mosty linowe pomagają przetrwać gibonom

19.10.2020
Czyta się kilka minut
KADOORIE FARM AND BOTANIC GARDEN / AFP / EAST NEWS
R

Rammasun – tak nazywał się supertajfun, który sześć lat temu uderzył w Chiny. Na wyspie Hajnan wiatr, deszcz i spływające błoto zniszczyły fragment rezerwatu przyrody Bawangling; w porastającym go lesie utworzyły się luki przekraczające 30 metrów. Rezerwat ten to siedlisko jedynej populacji gibbońca hainańskiego, najbardziej zagrożonego wyginięciem gatunku naczelnych (pozostało zaledwie 30 osobników). Te zwinne małpy patrolują swoje rozległe terytoria, poruszając się niemal wyłącznie w koronach drzew. A fragmentacja lasu przerwała uczęszczane przez nie szlaki.

Chińscy ekolodzy podjęli próbę odnowienia małpiej drogi – wykorzystując mosty linowe. W „Scientific Reports” poinformowali właśnie, że rozwiązanie zdało egzamin. Bardziej umięśnione, większe osobniki są w stanie skakać pomiędzy odległymi gałęziami, ale dla reszty most jest jedynym sposobem przedostania się z jednej części lasu do innej.

Badacze podkreślają, że sztuczne mosty są rozwiązaniem tymczasowym, a priorytetem w ochronie zagrożonych gatunków jest odbudowa lasów. Ich degradacja zwiększa ryzyko ataku drapieżników, podatność na choroby i pasożyty oraz ma negatywny wpływ na żerowanie i możliwości rozrodu. Chociaż pandemia pokrzyżowała plany wymiany lin, to zasadzone pod mostem drzewa wkrótce stworzą alternatywną drogę. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]